Asset Publisher Asset Publisher

Wycieczka na Litwę

Właśnie w tym kraju historyczne ślady polskości widoczne są na każdym kroku.

W dniach 29.08.- 01.09.2019 r. odbyła się wycieczka pracowników Nadleśnictwa Rozwadów na Litwę. Jej program łączył zwiedzanie wybranych miejsc kraju z rekreacją i wypoczynkiem. Szczególnie ciekawe miejsca, które mieliśmy okazję oglądać w trakcie wycieczki to:

Studzieniczna - to tutaj znajduje się zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi wąska grobla z 1920 roku. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok niej znajduje się studnia, według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby". Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.

Wilno -  jest głównym ośrodkiem polskiej kultury i nauki na Litwie. Jednym z punktów w trakcie zwiedzania miasta był Cmentarz na Rossie, gdzie znajduje się grobowiec matki Marszałka Piłsudskiego oraz jego serce, a także wielu innych wybitnych Polaków. Kolejną perłą architektury Wilna jest Kościół Piotra i Pawła. Wnętrze świątyni zdobi ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, mitologicznej i historycznej. Mieliśmy również możliwość zobaczenia miejsc ściśle związanych z historią polskiej kultury.  Zobaczyliśmy miejsca w których żyli i tworzyli polscy wybitni poeci tacy jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, oraz kompozytor Stanisław Moniuszko. Kolejną postacią związaną z Wilnem jest osoba słynnej polskiej mistyczki Faustyny Kowalskiej, która mieszkała w Wilnie w latach 1933-1936. Znajduje się też tam cudowny obraz „Jezu ufam Tobie” namalowany przez Eugeniusza Kazimierowskiego według wskazań siostry Faustyny.

Zwiedziliśmy również zamek w Trokach, który przez lata był siedzibą książąt Litewskich.

W trakcie drogi powrotnej zatrzymaliśmy się na górze Grabarce, najważniejszym miejscem kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce.

Wilno zapisało się w naszej pamięci jako najbardziej „polskie” miasto z miast, w którym byliśmy zagranicą.